ZASADY REKRUTACJI
do klas pierwszych
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO
w Zespole Szkół nr im. ks. Czesława Lissowskiego w Rypinie
na rok szkolny 2023/2024
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.) art. 134
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60) art. 367
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. – Ustawa o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1481 z późn. zm.) art. 134 ust. 2 pkt 2
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów ( Dz. U. z 2019 r. poz. 1737)
- Zarządzenie Nr 9/2023 Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty z dnia 25 stycznia 2023 r. w sprawie określenia terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów, na rok szkolny 2023/2024 do: publicznych szkół podstawowych dla dorosłych, klas I publicznych szkół ponadpodstawowych i na semestr pierwszy klas I publicznych szkół branżowych II stopnia i publicznych szkół policealnych w województwie kujawsko-pomorskim.
Postanowienia ogólne
- Do klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 1 im. ks. Czesława Lissowskiego w Rypinie przyjmowani są absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej w wyniku postępowania rekrutacyjnego.
- Postępowanie rekrutacyjne prowadzi Komisja Rekrutacyjna powołana przez Dyrektora Szkoły.
OFERTA EDUKACYJNA NA ROK SZKOLNY 2023/2024
PROFILE:
Nauka w klasie o profilu matematyczno – fizycznym pomoże Wam rozwijać zainteresowania przedmiotami ścisłymi oraz umożliwi kształcenie na powiązanych z tym profilem kierunkach. Przygotujecie się do zdania matury w zakresie rozszerzonym z matematyki i fizyki oraz języka angielskiego, co da Wam możliwość dostania się na studia techniczne, matematykę, ekonomię, astronomię i fizykę.
Jeśli chcecie w przyszłości dobrze zarabiać, mieć ciekawą i kreatywną pracę to przygotujecie się do studiów uniwersyteckich lub politechnicznych w klasie matematyczno – fizycznej.
Klasy o profilu matematyczno-fizycznym są chętnie wybierane przez uczniów, którzy chcieliby studiować np.:
automatykę i robotykę,
fizykę stosowaną,
mechatronikę,
informatykę,
astronomię,
fizykę medyczną,
matematykę,
budownictwo,
architekturę,
ekonomię,
elektrotechnikę,
telekomunikację.
Program nauczania w klasie o tym profilu przewiduje realizację m.in. chemii i biologii oraz do wybory matematyki lub fizyki w stopniu rozszerzonym.
Uczniowie tej klasy mogą liczyć na rzetelną wiedzę umożliwiającą rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Po czteroletnim cyklu kształcenia są gotowi, aby zdać maturę na poziomie rozszerzonym z przedmiotów kierunkowych. Matura ta jest przepustką na m.in. następujące kierunki studiów:
medycyna – kierunek lekarski;
stomatologia;
pielęgniarstwo;
fizykoterapia;
farmacja;
ratownictwo medyczne;
analityka medyczna;
kosmetologia;
architektura krajobrazu;
biotechnologia;
technologia chemiczna;
inżynieria medyczna;
ochrona środowiska;
psychologia;
pedagogika
weterynaria.
Uczniowie wybierający ten profil realizują rozszerzoną naukę przedmiotów humanistycznych, co daje im możliwość znacznego poszerzenia edukacji z zakresu języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Nasi „humaniści” aktywnie realizują swoje zainteresowania w grupie teatralnej „Reflektor”, przygotowując i organizując spektakle i przedstawienia słowno – muzyczne.
Jest to oferta dla uczniów zainteresowanych przedmiotami humanistycznymi i społecznymi planujących w przyszłości studia na atrakcyjnych kierunkach :
prawo,
administracja,
edytorstwo,
informatyka społeczna,
stosunki międzynarodowe,
europeistyka,
socjologia,
historia,
historia sztuki,
pedagogika socjalizacyjna,
ochrona dóbr kultury,
polonistyka,
język polski w komunikacji społecznej,
zarządzanie kulturą i mediami,
migracje międzynarodowe,
dziennikarstwo i komunikacja społeczna,
medioznawstwo,
politologia,
etnografia,
etnologia,
teatrologia,
filmoznawstwo,
archeologia,
resocjalizacja,
praca socjalna,
judaistyka,
wiedza o teatrze,
zarządzanie publiczne,
zarządzanie reklamą,
relacje międzykulturowe,
religioznawstwo,
wiedza o kulturze,
kulturoznawstwo,
filologia klasyczna,
psychologia,
bezpieczeństwo narodowe,
pedagogika.
PROFIL LINGWISTYCZNY
Przedmioty rozszerzone: j. angielski, geografia,
drugi język do wyboru: niemiecki, hiszpański, rosyjski, francuski
W klasie lingwistycznej uczniowie rozszerzają i realizują swoje pasje w nauce języka angielskiego i drugiego języka obcego (język niemiecki, hiszpański, francuski, rosyjski – do wyboru) oraz geografii. Duża ilość godzin pozwala na swobodne konwersacje, na pracę nad gramatyką, na zdobycie solidnej wiedzy.
Kierunek ten daje wiele możliwości rozwoju. Swoją naukę można kontynuować na studiach filologicznych lub wybrać np. zawód tłumacza. Połączenie języków z wiedzą geograficzną daje kolejne możliwości zawodowe związane z turystyką, hotelarstwem. Nauka języków w dzisiejszym świecie to podstawa do podróżowania, studiowania za granicą na dowolnych kierunkach, to po prostu łatwiejszy start młodego człowieka w dorosłym życiu.
Program nauczania w klasie o tym profilu przewiduje realizację m.in. matematyki i informatyki oraz do wyboru języka angielskiego lub fizyki w stopniu rozszerzonym. Uczniowie i uczennice klas medialnych poznają różne sposoby wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjnych, a swoją przyszłość wiążą m. in. ze środkami masowego przekazu.
To oferta dla uczniów , którzy planuj swoją przyszłość na kierunkach technicznych, przyrodniczych i ekonomicznych, takich jak:
geodezja i kartografia,
inżynieria środowiska,
inżynieria materiałowa,
transport,
gospodarka przestrzenna,
zarządzanie,
ekonomia,
finanse i rachunkowość,
turystyka,
geologia,
architektura,
mechanika i budowa maszyn,
mechatronika,
geomonitoring,
grafika,
fizyka,
informatyka,
geoinformatyka.
Nauka w klasie o profilu turystyczno – europejskim pomoże Wam rozwijać zainteresowania przedmiotami tj. geografia, język angielski i wiedza o społeczeństwie w stopniu rozszerzonym.
Turystyka jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się działów usług, poszukującym wykwalifikowanej kadry ze znajomością języków obcych oraz kultury i zwyczajów panujących w innych krajach. Jeśli lubisz podróże, zwiedzanie kraju i świata – to klasa, która spełni Twoje marzenia. Ponadto pozwoli ona na doskonalenie umiejętności językowych dzięki zwiększonej liczbie godzin nauki wiodącego języka obcego.
Absolwenci liceum ogólnokształcącego o profilu turystyczno-europejskim uzyskują wszechstronne przygotowanie oraz perspektywy do podjęcia pracy w sektorze turystyki. Nabyte umiejętności i znajomość języków obcych umożliwia wykonywanie zawodów tj.:
organizator turystyki i rekreacji,
animator w biurach podróży,
pracownik obsługi ruchu turystycznego,
pilot i opiekun wycieczek krajowych i zagranicznych,
hotelarz,
pracownik personelu pokładowego.
Lubisz sport, ruch, chcesz poprawić swoją kondycję oraz wzbogacić swoje umiejętności techniczno-taktyczne z gier zespołowych, lekkoatletyki czy gimnastyki? Wybierz profil sportowy, który łączy efektywnie naukę ze sportem. W trakcie kształcenia masz możliwość realizacji na poziomie rozszerzonym trzech przedmiotów: biologii, języka angielskiego i wychowania fizycznego.
Nasi uczniowie startują we wszystkich zawodach powiatowych, wielokrotnie awansując do finałów wojewódzkich, gdzie odnoszą sukcesy i stają na podium. Od kilku lat zajmujemy czołowe miejsce w rankingu sportowym szkół średnich w województwie kujawsko-pomorskim. Za takie sukcesy nasi sportowcy otrzymują stypendia.
Zwiększona liczba godzin z wychowania fizycznego gwarantuje dobre przygotowanie do egzaminów sprawnościowych na AWF i do służb mundurowych (policja, straż pożarna). Celem edukacji w tej klasie jest przygotowanie uczniów do studiów na następujących kierunkach:
- Fizjoterapia
- Rehabilitacja
- Pielęgniarstwo
- Ratownictwo medyczne
- Położnictwo
- Kosmetologia
- Biologia
- Psychologia
- Zdrowie publiczne
- Dietetyka
- Technologia żywności i żywienia człowieka
W tej klasie będziesz się przygotowywał/a do matury na poziomie rozszerzonym z matematyki, geografii i języka obcego.
Jeżeli Twoim marzeniem jest praca w instytucjach finansowych, bankach, firmach ubezpieczeniowych, chcesz być maklerem giełdowym, brokerem, analitykiem, logistykiem czy też prowadzić własną działalność gospodarczą to nauka w klasie o takim profilu znacznie Ci to ułatwi.
Uczniowie klasy biznesowej to przyszli studenci m.in. takich kierunków jak:
ekonomia,
finanse i rachunkowość,
zarządzanie,
inżynieria zarządzania,
polityka społeczna,
pedagogika,
stosunki międzynarodowe.
PROCEDURY KWALIFIKACYJNE
Wykaz dokumentów, jakie kandydat powinien złożyć w szkole obejmuje:
- wniosek o przyjęcie (DO POBRANIA w Rekrutacja/Dokumenty Rekrutacyjne),
- świadectwo lub kopia świadectwa ukończenia szkoły, poświadczona przez dyrektora szkoły,
- zaświadczenie lub kopia zaświadczenia o wyniku egzaminu poświadczona przez dyrektora szkoły,
- dokumenty stwierdzające inne osiągnięcia ucznia,
- orzeczenie publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, jeśli takie kandydat posiada – (dotyczy osób z wadami słuchu, wzroku, narządów ruchu i innymi schorzeniami lub dysfunkcjami),
- zaświadczenie o bardzo dobrym stanie zdrowia i braku przeciwwskazań zdrowotnych wydane przez lekarza medycyny sportu lub innego uprawnionego lekarza w przypadku kandydata do klasy o zwiększonej liczbie godzin wychowania fizycznego.
- trzy czytelnie podpisane fotografie.
Dyrektor Zespołu Szkół nr 1
im. ks. Czesława Lissowskiego
mgr Sławomir Pawłowski